Konferencija je otvorena sa obraćanjem Ministra privrede KS Zlatka Mijatovića, Dekana Šumarskog fakulteta UNSA Ahmeta Loje i Direktora preduzeća Samira Omerovića.
Između ostalog sadržaja svim učesnicima Konferencije prezentirano je niz veoma zanimljivih i edukativnih tema od kojih izdvajamo slijedeće: “Potencijali šumske biomase u KS “ (Musić J., Halilović, V., Knežević, J.) – prof.dr. Jusuf Musić, “Tehnologije pridobivanja šumske biomase” (Halilović, V., Knežević, J,, Musić, J.) – prof.dr. Velid, Halilović, “Komparativna analiza oštećenosti sastojina primjenom konvencionalne i procesorske tehnologije rada”. (Knežević, J., Halilović, V., Musić, J., Avdagić, A., Koljić, H.) – Jelena Knežević docent dr., “Istraživanja bioadheziva na bazi utekućeg drveta za proizvodnju biokompozita” prof.dr. Alan Antonović (SZG), prof.dr. Murčo Obućina (UNSA), “DRVNA BIOMASA KAO GORIVO U ENERGETICI I INDUSTRIJI - laboratorijska i pogonska saznanja o procesu sagorijevanja” - prof.dr. Nihad Hodžić; Kenan Kadić (UNSA), “Razvoj fizikalno –kemijskih svojstava peleta proizvedenih na temelju inovativnih predtretmana mješavanjem šumske i poljoprivredne biomase” - Matin Božidar; prof.dr. Josip Ištvanić; Alan Antonović (SZG) i "Zaštita šuma u promjenjivim uslovima gazdovanja" prof.dr. Osman Mujezinović.
Drugi dan Konferencije je bio posebno dinamičan te se održao niz prezentacija kojima su se predstavile firme saradnice na realizaciji projekta o biomasi, integralnoj zaštiti šuma i uvođenju ekološko-prihvatljivih tehnologija u iskorištavanju šuma. Predstavnici austrijske firme Ehrenhöfer Willibald kao i naše domaće firme Jasmin M d.o.o. Žepće su sa svim učesnicama i učesnicima Konferencije podijelili praktična iskustva i brojne prednosti ekološki prihvatljivih tehnologija u iskorištavanju šuma.
Zahvaljujući bosanskohercegovačkim i inozemnim partnerima smo predstavili dio mehanizacije koje omogućavaju da se ekološko-prihvatljivo iskorištavaju ali i štite šume koje su možda i najveće naše prirodno bogatstvo. Mnogobrojni učesnici, predstavnici domaćih i regionalnih javnih i privatnih preduzeća, predstavnici institucija, radnice i radnici preduzeća, volonteri i cijenjeni gosti su imali priliku da se uvjere u prednosti mehanizacije tj. tehnologija praktično i na terenu. Između ostalih pratećih radnih mašina i vozila predstavljen je Žičani kran, Forvarder, Pauk-Bager, Harvester, drobilice za drvo te brojne ekstenzije i dodaci, naš vrijedni animal kao i umijeće upravljanja sa svim navedenim. Posebno zadovoljstvo nam je što je ova aktivnost Konferencije popraćena sa velikom zainteresiranosti uprkos vremenskim neprilikama i niskim temperaturama na našoj olimpijskoj ljepotici planini Igman.
Nakon svih navedenih prezentacija organizovan je i poseban panel u kojem su učestvovali predstavnici javnih preduzeća, institucija, domaćih i inozemnih preduzeća i firmi.
U petak je okončana trodnevna Konferencija na temu: Biomasa, integralna zaštita šuma i uvođenje ekološko-prihvatljivih tehnologija u iskorištavanju šuma, a zatvaranju Konferencije predhodila je prezentacija na temu „Analiza instrumenata šumarske politike za mobilizaciju šumske biomase za proizvodnju energije u FBiH“ od strane prof.dr. Mersudina Avdibegovića kao i završno obraćanje Direktora preduzeća Samira Omerovića. Ovim putem želimo izraziti da smo veoma zahvalni svima koji su potpomogli Konferenciju, a posebno ministrastvu Privrede KS, javnim preduzećima, domaćim i inozemnim partnerskim firmama, upravi i osoblju Hotela Monti Sarajevo, cijenjenim kupcima, našim radnicama i radnicima te volonterkama i volonterima. Izražavamo zadovoljstvo što je cjelokupna Konferencija kao i sam Projekat od strane svih učesnika ocijenjena kao vrlo sadržajna, edukativna i korisna, a samim tim i uspješna te da su svi veoma zadovoljni organizacijom iste kao i svim formalnim i neformalnim aktivnostima. Pored naših redovnih mi smo pokrenuli niz procesa koji vode ka integralnoj zaštita šuma i uvođenju ekološko-prihvatljivih tehnologija u iskorištavanju šuma te se nadamo da smo putem ove Konferencije podstakli i druga domaća preduzeća da ukoliko već nisu u narednom periodu to učiniti.