Park šume predstavlja moderno uređeni šumski prostor oaze mira, prirode i čistoće, a među stablima se nalazi i nekoliko sekvoja, koje nisu tipične za bh. podneblje. Građanima nudi brojne sadržaje i aktivnosti u prirodi, a udaljen je svega dvadesetak minuta od Baščaršije. Prostire se na površini većoj od šest hektara, te posjeduje uređene staze za šetnju, amfiteatar, dječije igralište, sprave za vježbanje, šadrvane, hladnjake, restoran, suvenirnicu, pet javnih česmi, portirnicu i druge sadržaje. Osim toga, „Park šume prijateljstva" ima i malo vještačko jezero, prostor za piknike, te veliki vidikovac.
Ceremoniji svečanog otvorenja prisustvovao je veliki broj uglednih zvanica i funkcionera, predstavnika diplomatije, institucija, privrednih subjekata, medija, uposlenika KJP ,,Sarajevo-šume“ d.o.o. Sarajevo sa porodicama kao i drugi.
Put do današnjeg otvorenja je bio jako dug i počeo je još daleke 2010. godine kada se prvi put spomenula ideja pravljenja jednog ovakvog parka prirode nadomak srca Sarajeva. „Udruženim snagama prvenstveno Generalne direkcije za šumarstvo Republike Turske, Općine Stari Grad, Udruženja inženjera i tehničara šumarstva FBiH, Ministarstva privrede Kantona Sarajevo, TIKA-e, firme Natron-hayat d.o.o. i naravno našeg preduzeća dočekali smo da ovaj jedinstveni projekat ne samo u našem gradu, već i u cijeloj Bosni i Hercegovini, ugleda svjetlo dana“, ponosno je kazao Nermin Demirović direktor KJP „Sarajevo-šume“ d.o.o Sarajevo, koje će upravljati i rukovoditi ovim prirodnim parkom. Direktor Demirović je kazao da se sa prvim radovima krenulo 2015. godine, te da je u sve sadržaje uloženo oko 800.000 KM: „Dugujemo veliku zahvalnost našim istinskim prijateljima iz Republike Turske, ali i domaćim partnerima.
Ceremoniji svečanog otvorenja prisustvovali su između ostalih i predstavnici Ambasade Republike Turske, Turske agencije za međunarodnu saradnju i kordinaciju (TIKA), kao i direktor sa delegacijom Generalne direkcije za šumarstvo Republike Turske Bekir Karacabey. U svom obraćanju je rekao da širom Republike Turske imaju 36 ovakvih sličnih parkova, koji imaju za cilj očuvanje ekologije, šuma, ali i razonodu stanovništva, s obzirom da se svi parkovi nalaze u blizini većih gradova: „Ovo je prvi park prirode koji smo pomogli sagraditi, a nalazi se van granica naše zemlje. Izabrali smo Bosnu i Hercegovinu i Sarajevo sa kojim smo imali, imamo i uvijek ćemo imati posebne odnose na koje smo ponosni. Želim da građani Sarajeva i svi ostali posjetitelji uživaju na ovom lokalitetu“, poručio je Karacabey u svom obraćanju.
Refik Hodžić, predsjednik Udruženja šumarskih inženjera i tehničara FBiH, istakao je da je značaj „Park šume prijateljstva“ u tome što se radi o novom modelu upravljanja i korištenja šumama u BiH.“Ovo je Park šuma prva u BiH i to je novi model upravljanja i korištenja šumama, kada su u pitanju ekološke, sociološke i ekonomske funkcije. Zbog klimatskih promjena koje se dešavaju na planeti Zemlji, sve više do izražaja dolaze ekološke i sociološke funkcije šume. Znači ekonomske funkcije šume se slabije upotrebljavaju“, kazao je Hodžić i dodao da je UŠIT FBiH projekat Park šume dogovorio sa Generalnom direkcijom šuma Turske još 2009. godine.
Ozgur Sahin, zamjenik turskog ambasadora u BiH, izrazio je nadu da će građani Sarajeva rado dolaziti u Park šume prijateljstva. “Sretni smo što Sarajevu dajemo veoma lijep prostor. Želimo saradnju BiH i Turske proširiti na sve životne oblasti i u tom cilju sve naše kompanije i institucije su aktivne. I danas smo tu na kraju jedne saradnje, koja je rezultirala Parkom šuma. Nadam se da će ovaj projekat doprinijeti ekologiji Sarajeva i samoj prirodi ovog grada“, kazao je Sahin.
Načelnik Općine Stari Grad Ibrahim Hadžibajrić zahvalio je svima koji su učestvovali u realizaciji projekta i iskazao zadovoljstvo što će prvi Park šume početi sa radom u Kantonu Sarajevo. Prema njegovim riječima, ulaz će biti slobodan, te je izrazio nadu da će Park šume prijateljstva biti veoma popularno izletište za Sarajlije i posjetioce grada.
Uz bogat kulturno-umjetnički program spleta nacionalnih bosanskih igara i pjesama, nakon obraćanja svih zvanica, te podjele Zahvalnica najzaslužnijim u realizaciji projekta, uslijedio je i zajednički obilazak „Parka šume prijateljstva“, kao i ugodno druženje.